Pandemi Döneminde Gidilebilecek Ülkeler
Admin   14.04.2022 10:23

Pandemi Döneminde Gidilebilecek Ülkeler

PANDEMİ DÖNEMİNDE COVİD 19 UYGULAMALARI KAPSAMINDA SEYAHAT KISITLAMASI OLMADAN GİDEBİLECEĞİMİZ ÜLKELER

Pandemi Döneminde Gidilebilecek Ülkeler Covid 19 Pandemi döneminde tüm dünyada bazı seyahat kısıtlamalarını’da birlikte getirdi her ülkeye göre giriş ve çıkışlar değişiklik gösterirken bizim ülkemizde durumlar nedir , hangi ülkelere covid 19 testleri zorunlu hale getirildi bu yazımızda bilgilendirmeye çalışacağım.

En önemlisi Pandemi Döneminde Gidilebilecek Ülkeler dönemi kısıtlama uygulamaları zaman zaman değişiklik göstereceği için planladığınız seyahat tarihinden önce gitmek istediğiniz ülkelerin güncel bilgilerini gözden geçirin.  Özel statüye sahipseniz eger öğrenci veya diplomatik gibi  daha esnek kuralları incelemenizi tavsiye ederim.

İşte Pandemi Döneminde Gidilebilecek Ülkeler’i Sizin için Seçtik!

ASYA

ASYA

Endonezya : İnişten 7 gün öncesine kadar sürede çıkartılan İngilizce dilinde PCR raporunuz negatif sonuçlu olması gerekiyor şayet  PCR testiniz yoksa masrafları size ait test yapılıyor. Ve 14 günlük karantinaya alınmaya hazır olduğunuzu bildiren kişisel bir beyan sunmanız gerekiyor.

Irak : Eğer Basra ve Bağdat Havalimanına gidiyorsanız en az 72 saat içerisinde çıkartılmış negatif sonuçlu testinizi de yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Erbil havalimanına gidiyorsanız şayet test yaptırma süreniz 48 saate düşüyor. Süleymaniye Havalimanında ise en fazla 72 saat içinde çıkartılmış test geçerli sayılıyor. Herhangi bir sebep ile negatif sonucunu sunamayan yolcular ise burada masrafları kendine ait olmak üzere burada test yaptırabiliyor. Varışta rehin formu doldurmaları zorunlu ve son 30 gün İran da bulunan yolcular Erbil ve Süleymaniye havalimanlarına girişlerine izin verilmiyor.

Kuveyt : 14 günlük kişisel izole uygulama şartı vardır. Semptom gösteren yolcular resmi merciler tarafından belirlenen karantina tesislerine yönlendiriliyor. 6 yaşından büyük bütün yolcular son 72 saat içerisinde alınmış PCR testinin negatif olması gerekiyor. Ayrıca uçağa binmeden Shlonik uygulamasından da kayıt oluşturmanız gerekmektedir.

Kazakistan : Herhangi bir karantina uygulaması yok ancak PCR testinizin negatif olması gerekiyor ve uçaktan inmeden doldurulan sağlık taraması formunu inişte teslim etmeniz gerekiyor.

Ürdün : 5 yaşından büyük tüm yolcuların 120 saat içerisinde alınmış negatif sonuçlu PCR testi olması gerekiyor ve 7 gün boyunca evde kişisel izolasyonu sağlamanız gerekiyor. Ayrıca seyahat izini de almanız şart internetten bu izin için başvurmanız yeterli son olarak Covid-19 tedavisini kapsayan bir sağlık sigortası yaptırmanızda şart.

Bangladeş : Covid-19 semptomlarının hiçbiri bulunmasa da 14 gün kişisel izolasyona girmeniz gerekiyor. Ve semptomlardan birisi olursa test ve zorunlu karantina uygulanıyor.

Özbekistan : 14 günlük ev veya otel karantinası uygulanıyor 2 yaşından büyük yolcuların tümü en fazla 72 saat içinde alınmış negatif sonuçlu İngilizce veya Rusça dilde hazırlanmış testi sunmaları gerekiyor sonuç pozitif olan yolcular uçağa alınmıyor.

Afganistan ve Lübnan : Kişisel izolasyon süresi 14 gün olarak belirlenmiş olup test yaptırmadan gidilip orada test yapıldıysa 72 saat test sonuçlanana kadar 72 saate kadar karantinada tutuluyorsunuz.

Tacikistan ve Pakistan : Sonucu negatif olan bir test beyan edildiği takdirde karantina uygulanmıyor. PCR testi olmayan yolcular Tacikistan’a kabul edilmiyor ama Pakistan’da Türkiye den gelen yolculardan PCR testi istenmiyor. Fakat sağlık beyanı formu doldurmanız ve Check-In yapmadan önce Pass track uygulamasını yüklemeniz gerekiyor.

Maldivler : Onaylanmış bir otel rezervasyonu ile Maldivlere vize alabiliyorsunuz ve Turistik amaçlı seyahat eden yolculara karantina uygulanmıyor. PCR testinizin 96 saat içerisinde alınmış olması gerekli ve aktarmada 24 saat geçerse testinizi yenilemeniz gerekiyor.

AVRUPA

AVRUPA

Ukrayna : Türkiye den gelen yolculara karantina uygulanmıyor. Türklerden PCR testide istenmiyor ancak 14 gün içerisinde yüksek riskli ülkelerin birinde bulunduysanız karantina ve PCR testine tabi tutuluyorsunuz.

Sırbistan : karantina uygulanmıyor  ve PCR testi istenmiyor. Herhangi bir evrak yada beyan  doldurmanıza da gerek duyulmuyor.

Rusya . karantina uygulaması yok fakat 72 saat içerisinde alınmış negatif sonuçlu covid-19 PCR testinizi beyan etmeniz gerekiyor. İngilizce veya Rusça dilinde noter onaylı olmayan testler kabul edilmiyor ve uçağa alınmıyorsunuz.

Birleşik Krallık: Türkiye çıkışlı yolculara karantina zorunluluğu var. PCR testi istenmiyor kalkıştan önce kamu sağlığı yolcu lokasyon formunu doldurmanız gerekiyor form seyahatinize 48 saat kala açılıyor. Tabi İngiltere, İskoçya, Kuzey irlanda ve gallere göre bu kurallar değişiklik gösterebiliyor.

Bulgaristan ve Makedonya : Karantina uygulanmıyor ve PCR testide istenmiyor.

KUZEY AMERİKA

KUZEY AMERİKA

Amerika birleşik devletleri : Pandemi Döneminde Gidilebilecek Ülkeler arasında yine en çok merak edilen ülkelerden biridir. Bu nedenle A.B.D gelen yolcuların kendilerini 14 gün boyunca kişisel izole uygulamasını tavsiye ediyor. PRC testini zorunlu kılmıyor.

GÜNEY AMERİKA

GÜNEY AMERİKA

Brezilya: 14 günlük kişisel karantinayı uygulamadığı gibi PCR testinide zorunlu kılmıyor.

Panama : Maske takmanın zorunlu olduğu ve gittiğiniz tarihten en fazla 48 saat öncesinden verilmiş negatif sonuçlu PRC testinizinde olması gerekli sağlık beyanı formunu doldurmanız gerekiyor.

Kolombiya : Karantina uygulaması yapılmıyor ve PCR testi istenilmiyor. Uçuştan 24 saat içerisinde bir form doldurmanız ve CoronaApp uygulamasında sağlık durumunuzu bildirmeniz isteniyor.

Venezuella : Uluslararası Havalimanı Simon Bolivar’da gelen yolculara PCR testi yapılıyor ve pozitif sonuçta olanlar karantinaya alınıyor. Aktarma yapacak olan yocuların ise 48 saat içerikli negatif sonuçlu testinide yanında bulundurması gerekiyor.

AFRİKA

AFRİKA


Blog Hakkında Düşünceleriniz?