MERSİN ERDEMLİ KIZKALESİNE GİTMEK İÇİN 8 SEBEP
Admin   14.04.2022 08:51

MERSİN ERDEMLİ KIZKALESİNE GİTMEK İÇİN 8 SEBEP

Akdeniz’in incisi Mersin her köşesi ayrı keşfedilmeye değerdir. Nadir illerimizden birisi bunların en başında zengin tarihi ile efsanelere konu olan Erdemli ilçesinde bulunan Kızkalesi;

Kızkalesi, Mersin’in önemli turizm merkezlerinden biridir. Tarihi adı “Korykos” olan Kızkalesi tarih içerisinde Selevkoslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Ermeniler, Fransızlar, Karamanlar ve son olarak Osmanlı hakimiyetine kalmıştır. Yapılan ilk kazılarda buranın ilk yerleşim tarihinin M. Ö 4 y.y ait olduğu söylenmektedir. Gelelim Mersin Kızkalesi’ne gitmeniz için 8 muhteşem sebebimize…

  1. Tarihi zenginliğe yakından tanıklık etmelisiniz ;

    Kıyıya uzaklığı 600, 700 metre civarında bulunan ve kalede bulunan yazıta göre l. Leon tarafından yapılan bu kale 1361 yılında Kıbrıs Kırallığı tarafından ele geçirilmiştir.

Strabon , Roma döneminde ise kaleyi korsanların barınak olarak kullandıgıda söylenmektedir. Zamanla Bizans ve Ermenilerin’de hakimiyetine geçen kale o dönemin önemli kalelerinden olmuştur. Kalenin giriş kısmı kuzey tarafında olup 192 metre mazgal delikleri açılmış ve sekiz burçtan oluşmaktadır. Batı kısmından denize açılan bir kapısıda bulunmaktadır. Mersin Arkeoloji Müzesi tarafından yapılan temizlik kazısı sırasında kalenin orta alanında bir yapı kompleksi ortaya çıkarılmıştır. Bu yapı kompleksi içerisinde bir şapel bulunmaktadır. Yapı topluluğu ile müşterek plan veren bu şapelin, kalenin avlusunda bulunan diğer şapelden daha eski olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca tabanda mozaiklerin yanı sıra opus sectile zemin döşemesi de uygulanmıştır. Çevresindeki odalar orta mekândaki salona açılmaktadır ve kare planlı odaların zemini kuzeye doğru yükselmektedir. Taban mozaiği üzerinde yuvarlak saç örgüsü içinde beş satır yazı ve alanın batı köşesindeki revak üzerinde de başka bir yazıt bulunmaktadır. Kale avlusu içerisinde sarnıçlar ve işlikler de yer almaktadır.

Mersin bölgesi Kızkalesi manzarasını doyasıya yaşayabileceğiniz denize sıfır Erdemli aile apartları  sayfamızdan bir göz atmalısınız.

Kızkalesi

Kız Kalesi

2. Kızkalesi efsanesi :

Mersin erdemli Kızkalesi’nin farklı yerler için de anlatılan bir de efsanesi bulunmaktadır. “Vaktiyle bir kral varmış. Çok sevdiği tek kızının geleceğini öğrenmek için bir falcıya danışmış. Kızının yılan tarafından sokularak öleceğini öğrenince, prenses için bu kaleyi yaptırmış. Böylece onun can güvencesini sağladığını zanneden kral, bir gün kızına bir sepet üzüm göndermiş. Ne var ki sepette gizlenen yılan kızı sokarak öldürmüş.” Benzer bir anlatım İstanbul’daki Kızkulesi için de kullanılmaktadır.

Kız Kalesi

3. Doğu Anadolu’ya ve Güneydoğu Anadolu’ya Yakınlığı :

Jeopolitik konum olarak Mersin Erdemli Kızkalesi iki bölgeye de yakınlığı ve şehirin kıyı sahil şeridinin uzunluğu  gereği sıkça tercih edilmektedir. Bu iki bölgenin de kırsal kesimin hakim olduğu coğrafya deniz kenarında geçirilebilecek en güzel tatil imkanını sunmaktadır. Hem ekonomik hemde huzurlu bir ortamda tatil geçirmek için sayfamızda bulunan Mersin Kızkalesi pansiyonlar kısımın incelemenizi tavsiye ederim.

Mersin

4. Tarihi bir yapıya karsı yüzmek :

Yüzyıllar boyu çeşitli uygarlıklara ve  tarihe ev sahipliği yapmış bir kaleye karşı deniz keyfi unutulmaz bir keyif olacak. Sizin için şezlonga uzanıp keyif yaparken efsanesini okuyup hayal kurmamak elde değil.

5. Altın sarısı ince kumuyla kendine hayran bırakacak bir plaj:  

Doğanın bütün nimetlerini sunan nadiryerlerden birisidir. Mersin Erdemli ilçesi tarihi dokusunun yanı sıra mavi bayraklı plajlara sahiptir ve incecik altın sarısı kumuyla ve denizin yaklaşık 50 metre kadar kısmı hemen derinleşmemesi durumundan da sıkça tercih sebebidir. Ayrıca plajdan kızkalesine geçişler deniz motosikleti ile  yapılmaktadır buradaki tesislerden kiralayarak temin edebilirsiniz.

Kız Kalesi

6. Erdemlinin en lezzetli şölenine katılın:

Her yıl mayıs ayında yapılan Batırık lezzet şöleni Talat Göktepe Çamlığı kamp alanında yapılıyor. Sadece bir gün süren bu şölen ziyaretçilere erdemlinin lezzet kültürünü tanıtarak nesiller boyunca unutulmamasını sağlıyor. Ücretsiz olarak sunulan batırık yöresel yemeği şölenine ailecek katılabilirsiniz. Günün en keyifli etkinliği olarak geçirebilirsiniz.

Mersin Çorba

7. Rock Müziğin keyfi burada doruklarda:

Erdemli Milyonfest, ilçenin Milyon Beach sahilinde düzenlenen bir festivaldir. Ortalama 3 gün süren organizasyonda 20’den fazla rock sanatçısının konserleri yapılmaktadır. Bu etkinlik genel olarak Ağustos ayın da düzenlenmektedir. Sahil kenarında karavan yada çadır ile kamp kurmak isteyenler için belirli alanlar yer almaktadır.  

Eğer sizde Ağustos ayında Erdemli’ye gitmeyi düşünüyorsanız mutlaka Milyonfest etkinliğine katılmanızı tavsiye ederiz. Bu festival ziyaretçilerine Türkiye’nin en iyi rock sanatçılarının muhteşem seslerini daha yakından dinleme fırsatı sunmaktadır.  Kamp yapmayı düşünmeyenler için sayfamızda yer alan birbirinden uygun fiyatlı mersin apartlar ve pansiyonlar sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Mersin Rock

8. Erdemlide yamaç paraşütü yapın:

Erdemli Akpınar Köyü yamaç paraşütü yapanların iyi bildiği bir köydür. Peki siz daha önce bu heyecanı yaşadınız mı ? 2300 rakıma sahip bu köy Türkiye yamaç paraşütü yapılmaya en uygun nadir yerlerdendir. Bu mükemmel aktiviteyi deneyimleyin. Sonra tekrar tekrar gelmek için bahaneler bulmaya hazır olacaksınız.

 

 


Blog Hakkında Düşünceleriniz?